بررسی عوامل کیفیت چاپ سررسید

جستجو:

سررسید سال 96 | سررسید | سر رسید تبلیغاتی | چاپ سر رسید | تبلیغات | رابوگرافیک | سررسید تبلیغاتی سال 1396 | چاپ فوری سررسید تبلیغاتی | سررسید اختصاصی | چاپ اختصاصی سر رسید

سررسید سال 96 – شرکت رابوگرافیک اقدام به طراحی و چاپ سررسید های تبلیغاتی سال 1396 با کیفیتی بی نظیر و قیمت مناسب کرده است برای آشنایی بهتر با سررسید های تولیدی توسط شرکت رابوگرافیک این مطلب را دنبال کنید.

بررسی عوامل کیفی چاپ سرررسید

بزرگترین عامل جذب مشتری توسط یک چاپخانه کیفیت بدست آمده از کارهای آن چاپخانه است که در این امر خود نیز موجب پیشرفت و ترقی آن چاپخانه در بازار داخلی یا جهانی می‌گردد. امروزه افزایش کیفیت چاپ یکی از راههای تبلیغات بوده و هر چاپخانه برای تداوم کار خویش باید به آن متمسک شود. کنترل عوامل مؤثر در تنظیم کیفیت چاپ بهترین راهکار برای ایجاد چاپی مطلوب به شمار می‌رود و در بالا بردن کیفیت نهایی چاپ نیز بسیار مؤثر بوده که جهت تحقق این هدف باید ابتدا به شناخت عوامل مؤثر در کیفیت بپردازیم تا توان کنترل آن را داشته باشیم. برای بررسی عوامل کیفی چاپ سرررسید می‌بایست شناخت کلی از این چاپ داشته باشیم، زیرا یک چاپچی زمانی توان انجام یک فرایند چاپ خوب را خواهد داشت که بداند:

چه عواملی باعث افزایش و کاهش کیفیت در چاپ می‌شود

کنترل عوامل کیفی تنها موجب افزایش کیفیت چاپ نمی‌شود بلکه مواردی چون قیمت تمام شده کالا، ضایعات چاپی، بازدهی دستگاه چاپ، مقدار مصرف مواد چاپی و… را نیز می‌توان کنترل کرد. در این تحقیق جهت شناخت عوامل موثر در کیفیت ابتدا نگاه کلی به ساختارهای مختلف دستگاههای چاپ سرررسید و میزان تأثیر آنها در کیفیت چاپ می‌پردازیم و سپس به تقسیم‌بندی کلی اجزا و تعیین مقدار سهیم بودن هر بخش در تنظیم کیفی چاپ خواهیم پرداخت.

سیستم تعویض اتومات رول چاپی

امروزه سیستم‌های Non Stopمعمولأ یکی از گزینه‌های پیشنهادی شرکت‌های فروشنده دستگاه‌های چاپ بوده که در کارهای حجیم بسیار مقرون به صرفه و به‌طور کاربردی در کیفیت تصویر مؤثر می‌باشد و به طور معمول سیستم‌های اتومات در هر دو سر دستگاه به یک روش عمل می‌کنند. سیستم‌های نان استاپ متشکل از بارگذار اتومات رول، تعویض کننده‌ی اتومات رول، برش دهنده‌ی اتومات و چسباننده‌ی رول می‌باشد.

بارگذاری رول خام: افزودن جک‌های پنوماتیک بالا برنده‌ی رول خام در سیستم سرررسید یکی از مواد مؤثر در بازده اپراتورهای چاپ به‌شمار می‌رود. این سیستم که از دو جک پنوماتیک محدود شده بهره می‌گیرد، دارای یک شفت بادی با بالچه‌های داخلی بوده(شکل 2-9) که رول بر روی آن قرار می‌گیرد و پس از محکم شدن رول فشار تساعدی باد جک‌ها را بالا برده و به آرامی در جای خود قرار می‌دهد. شایان ذکر است که معمولاً سیستم بارگذار اتومات رول در دستگاه‌های سرررسید خطی مورد استفاده قرار می‌گیرد و تعویض رول به‌صورت دستی انجام می‌پذیرد. افزایش پلکانی فشار باد یکی از مزایای این سیستم بوده، زیرا در غیر اینصورت امکان بروز خطای چاپی در هنگام بارگذاری و ضربه خوردن به رول مادر حتمی بوده که خود موجب افزایش ضایعات و افت کیفیت می شود.

جا‌به‌جایی اتومات رول قدیم

سیستم‌های جا‌به‌جایی معمولا با بهره‌گیری از موتور گیربکس‌های قوی و یا جک‌های هیدرولیک ساخته می‌شوند. برای تعویض اتومات رول جدید با رول قدیم (شکل 2-10) باید مشخصات مکانی رول مطابق با رول قدیم تنظیم گردیده و دقیقاً باید در همان مکان و به صورت کاملاً صاف به رول جدید بچسبد در غیر اینصورت جا‌به‌جایی عرضی چاپ حتمی و باز هم به ضایعات کار افزوده می‌شود. دقت اتصال رول جدید را به رول قدیم در سیستم‌های نان استاپ از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

پونیت تعویض کننده‌ی مجهز به یک تیغه‌ی برش و دو قلطک ثبوت بوده که با ثابت نگه داشتن جنس، موجب عدم تغییر رکلاژ آن می‌شود.

فرایند چاپ در ماشین‌های سرررسید

اجزاء قابل تنظیم یک واحد چاپ به شرح زیر است:

تنظیمات فشار آنلیوکس بر روی کلیشه،

تنظیمات فشار کلیشه بر روی جنس چاپی،

تنظیمات فشارسیلندرهای مرکب بر روی هم در سیستم لاستیکی برای کنترل مقدار مرکب انتقالی،

تنظیمات زاویه‌ی تیغ داکتر بر روی آنیلوکس و مقدار فشار،

تنظیمات مقدار حرکت عمودی و افقی سیلندر چاپ،

تنظیمات کنترل حرارت سیلندر مرکزی،

تنظیمات ثابت کننده ویسکوزیته‌ی مرکب،

و…

برای تنظیمات کلی چاپ و رعایت حدود استانداردهای چاپ سرررسید باید با در نظر داشتن نوع کار از انجام کارهایی هم‌چون :

اعمال فشار زیاده از حد بر کلیشه،

تغییرات شدید در سرعت چاپ،

تغییر در کشش‌ها،

تغییر در دمای خشک‌کن‌ها،

عدم توجه به ویسکوزیته‌ی رنگ‌ها،

عدم انتخاب آنیلوکس مناسب با نوع کار،

ترکیب نکردن درصد صحیح حلال‌ها،

بپرهیزیم زیرا عدم رعایت هرکدام از موارد فوق موجب افزایش میزان ضایعات و کاهش کیفیت چاپ نهایی می‌گردد. به‌منظورآشنایی کلی با برخی از این مبانی، چاپ را از لحاظ فنی به سه بخش کلی تقسیم می‌کنیم:

ماده چاپ پذیر(انواع لفاف‌ها مثل: کاغذ، متالایز، پلاستیک و…)

ماده چاپ شونده (انواع مواد چاپی مثل: مرکب‌ها، وزنی‌ها و…)

فرم چاپی( انواع فتو پلیمرها با ضخامت‌های مختلف)

دریافت مرکب توسط اجناس چاپی

سیستم انتقال مرکب وظیفه‌‌ی رساندن مرکب کافی با مشخصات کنترل شده به فرم چاپی را دارد. شناخت نوع جنس مصرفی قبل از انجام فرایند چاپ به روی آنها یکی از مراحل دخیل در ضایعات چاپ به شمار می‌رود، زیرا با وجود جنس‌هایی مثل: پلاستیک‌ها، متالایزها، فویل‌های آلومینیومی، پلی اتیلن‌ها، اجناس پی‌وی‌سی، لیبل‌های چاپی و غیره که قابلیت جذب مرکب و دریافت مرکب چاپ را بر روی خود ندارند و نمی ‌توان روی هر جنسی عمل چاپ را انجام داد.برای حل این مشکل در پروسه‌ی تولید به دو روش جرقه‌گیری و لاک‌زنی جنس چاپی را چاپ‌پذیر می نمایند.

جرقه‌گیری: جرقه‌گیری به فرایند باردار کردن اجناس پلاستیکی در اثر بمباران الکترونیکی می‌گویند. ایجاد حفره در سطح مواد پلاستیکی که به مرکب اجازه‌ی ایستیی به روی جنس چاپی را بدهد توسط دو هادی الکتریکی با آمپر بالا (شکل 1-3) به‌صورت انتقال الکتریسیته از قطب مثبت به قطب منفی صورت می‌گیرد. این فرایند هم در کارخانه تولید کننده قابل انجام بوده و در چاپخانه با افزودن یک واحد جرقه‌گیری قابل انجام است.

باید توجه داشت که با توجه به خاصیت انعطاف پذیری مواد پلاستیکی این حفره‌ها فقط تا مدت زمان مشخصی بر روی جنس باقی و در صورت از دست دادن این خاصیت باید مجدد جرقه‌گیری شود. دادن پرایمر بر روی سطح کار: پرایمر در حقیقت نوعی رزین یا چسب بوده که به‌عنوان یک لایه رابط بین مرکب و جنس چاپی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش قابلیت چاپ‌پذیری را به مواد چاپی می‌دهد که تقریباً توان جذب الکتریکی داشته و در سیستم کرونا نمی‌تواند باردار شود، مانند فویل آلومینیوم، متالایزهای دو رو چاپ و غیره.

پرایمر معمولا به سه روش اکسترود، یک رنگ چاپ در سیستم هلیوگراور و لاک زنی در سیستم گوتینگ(شکل 2-3) بر روی جنس ریخته شده که در صورت عدم چاپ پس از مدتی ترک‌ترک شده و کیفیت چاپ را کاهش می‌دهد، پرایمرها به دو صورت معدنی و شیمیایی وجود دارند.

مرکب‌های سرررسیدگرافی

تحویل و گسترش در مرکب‌های سرررسید از زمانی آغاز شد که مرکب‌های چاپ، دیگر توان ایجاد کیفیت مورد نظر را نداشتند، البته محدود بودن دامنه‌ی مواد مصرفی نیز به این مشکل می‌افزود. مرکبی که امروزه مورد مصرف قرار می‌گیرد ثمره‌ی زحمات بسیار، تحقیقات، آزمایش‌ها و تجربه‌های کاربردی است که سازندگان مرکب در طول زمان به دست آورده‌اند. تغییر در کلیشه، لفاف‌های چاپی و دستگاه‌های چاپ به‌طور فوق‌العاده‌ای از سازندگان مرکب تقاضای مرکبی مناسب برای چاپ و منطبق بر این تغییرات را داشت.

با درک اینکه چاپ سرررسید کاربرد زیادی در صنایع غذایی، چاپ‌های صنعتی، تبلیغات و صنعت بسته بندی دارد، این شیوه چاپی را یکی از روشهای مؤثر و ارزشمند چاپی می‌دانیم و مرکب به‌کار رفته در این چاپ به ما کیفیت مناسبی را ارائه می‌کند. پس از این تلاشهای بسیار ساختار مرکبی که می‌توانست این تغییرات را در خود جای دهدطراحی شد،اما خیلی زود با افزایش تنوع لفاف‌های چاپی با تقاضای مشتریان برای کیفیت‌های بالاترروبرو شدندو شرکت‌های مرکب سازی دوباره با مشکلات زیادی مواجه بودند مرکب‌های طراحی شده از سوی این شرکت‌ها باید کنترل دقیق‌تری داشت تا بتوان چاپ خوبی را داشته ‌باشد.

به علت رقیق بودن مایع مرکب در سرررسید مرکب‌هایی به‌کار رفته در این سیستم احتیاج چندانی به سفتی بالا ندارندو همین امر بسیاری از مشکلاتی که در چاپ افست و برجسته به چشم می‌خوردرا از بین می‌برد.

یک مرکب سرررسید با کیفیت عالی باید دارای خواص زیر باشد:

قدرت رنگی بالا،

غلظت پایین،

یک‌پارچگی بالا،

عدم حل شدن پس از چاپ،

براقیت خوب،

نرمی بالا،

استقامت در برابر فشار،

خواص سیالی پایین،

چسبندگی مناسب،

خشک شدن سریع بر روی لفاف چاپی،

استفاده از مرکب‌هایی با قدرت رنگی بالا این امکان را به اپراتور می‌دهد که آزادی عمل بیشتری برای تنظیم کردن مرکب داشته باشد و نگه داشتن غلظت رنگ را در حین عمل چاپ آسان می‌نماید. همچنین با استفاده از مرکب با ویسکوریته‌های پایین بین (20-25 ثانیه با پیمانه شماره 2)سبب به دست آمدن کیفیت عالی می‌گردد.

عوامل مؤثر در تنظیم ویسکوزیته‌های مناسب عبارتند از:

سرعت چاپ،

نوع لفاف چاپی،

مقدار چگالی رنگ مورد نیاز (قدرت رنگی)،

انتخاب آنیلوکس مناسب،

نوع سیستم مرکب‌دان در تبخیر حلال،

نوع کار (ترام-خطی).

یک‌پارچگی بالا در مرکب‌ها در صورت به کار رفتن سیستم چاپی مناسب بسیار رضایت بخش بوده و به صورت لایه‌ای نازک و پوشیده به‌روی لفاف جلوه می‌کند. برای پوشش دادن سطح لفاف بهتر است از یک لایه‌ی بسیار نازک از مرکب غلیظ استفاده شود، تا اینکه از یک پوشش ضخیم با غلظت پایین استفاده گردد. استفاده از مرکب‌های غلیظ موجب کم شدن تأثیر فرایند نقطه ترام یا dot gaint می‌گردد که این امر باعث ایجاد چاپی با کیفیت بالاتر می‌شود. خاصیت خشک شدن سریع مرکب بر روی لفاف، به رنگ اجازه می‌دهد بدون هیچ مشکلی بر روی رنگ‌های قبلی چاپ شود، در زمانی که رنگ اشباع شده باشد تصاویر بدست آمده به‌صورت موج دار می‌باشد که به‌طور شگفت‌آوری برای کارهای غیر چاپی به‌خصوص برای ایجاد طرح‌های ویژه مفید است.

استحکام مرکب به روی لفاف چاپی امری الزامی است؛ این اصلی‌ترین نکته برای ماندگاری لفاف پس از چاپ می‌باشد. استقامت مرکب یکی از عوامل مؤثر کیفیت در حین عمل چاپ است که باید به طور ثابت اعمال گردد. مرکب‌هایی که استقامت آنها با دو عامل دگرگونی رنگ‌ها و تنظیم بودن حلال‌های افزوده تنظیم می‌شود در حین فرایند چاپ باید با دقت بیشتری مورد بررسی قرار گیرند، در صورت تغییر کردن این دو عامل با کاهش کیفیت در چاپ نهایی مواجه می‌شویم. مرکب در چاپ سرررسید از اجزا گوناگونی تشکیل شده که عبارت‌اند از:

پیگمنت pigment

رزین Rezin

حلال Solvent

افزودنی additive

مواد مقروم به صرفه کننده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *